Ani jasné a přesvědčivé vítězství nad tureckým mistrem Marmara University v poměru 21:11 nemohlo smýt hořkou chuť z konečného 7. místa na letošním Europa Cupu, které je historicky nejhorším výsledkem českého klubu na této vrcholné akci.

KK Brno x Marmara University 21:11 (16:5)

Do zápasu jsme šli v téměř kompletní sestavě, pouze Elišku Jonákovou nahradila Vendy Jemelíková. Cílem bylo tlačit na chybující tureckou obranu a vybudovat si hned na začátek výrazný náskok, abychom se se soupeřem netrápili v nějakém vyrovnaném zápase. A to se také od začátku dařilo. Zejména rychlost našich dívek dělala soupeřkám problémy a my jsme se od začátku dostávali snadno do donášek. Celou hromadu jsme jich sice neproměnili, ale některé vyústily v penalty, některé přece jen cestu skrz obroučku našly, takže jsme hned v úvodních minutách začali budovat rozhodující náskok. Soupeř kontroval zejména střelami z velké vzdálenosti, které byly sice nepříliš časté, ale o to přesnější. Nicméně stav 6:2 po první čtvrtině znamenal rozhodně pozitivní start.

I druhá čtvrtina se nesla v podobném duchu, když v brněnském dresu řádila především Lenka Faltýnková, které bylo plné hřiště a sázela koš za košem. A co neproměnila, většinou skončilo penaltou, které s jistotou proměňoval Peter Bušík. K Lence se přidala také Vendy Jemelíková i Štěpánka Jonáková a za 10 minut 2. čtvrtiny jsme vstřelili 10 košů. Díky tomu byl poločasový stav více než komfotní -16:5.

Do druhé půle poslal trenér Máša postupně všechny náhradníky, v první vlně Elišku Jonákovou a oba juniory, Sáru Sahatciu a Adama Lorenze. Adam se také brzy po příchodu zapsal do tabulky střelců, Sára si svůj koš nechala do závěrečného dějství. Na druhou stranu byla vidět také menší sehranost provizorní sestavy. A to nejen v útoku, ale i v obraně. Desetibodový náskok už více nenarůstal a prakticky na každý koš dokázali Turci reagovat vlastní odpovědí.

Do poslední čtvrtiny se podívali nakonec i Bára Dvořáková a Ondra Fridrich, který si brzy také připsal koš. Ani poslední část hry už nebyla příliš zajímavá, naše útoky více drhly, bohužel se objevilo i několik zbytečných ztrát míče. Celkově druhý poločas vyhrál turecký tým 6:5, ale díky náskoku z první půle to bylo nakonec Brno, které se radovalo z první a také bohužel poslední výhry na Europa Cupu 2019 – 21:11.

Střelci Brno:
Faltýnková – 5; Bušík, Jemelíková, Jonáková Š., Skála – 3; Drábková, Lorenz, Sahatciu, Fridrich – 1.

 

Závěrečné hodnocení turnaje

Navzdory několika velmi dobrým výkonům nelze hodnotit výsledek brněnského týmu na Europa Cupu 2019 jinak než zklamáním. O všem prakticky rozhodla první vysoká prohra s maďarským mistrem SZAC Budapest po velmi špatném výkonu v obranné i útočné fázi. Prohra s nizozemským TOP Sassenheim byla předem očekávaná záležitost. Poslední možnost na vylepšení situace byla proti německému SG Pegasus, ale ani výrazně zlepšený výkon neznamenal vítězství a prohra o 2 koše nic moc dalšího neřešila.

V nadstavbové části jsme předvedli výborný taktický výkon proti portugalské Benfice, ale střelecká impotence v celém druhém poločase nás bohužel odsoudila k těsné a možná až nespravedlivé porážce, a tím i k boji pouze o 7. a 8. příčku. Především ale znamenala, že příští český mistr bude muset poprvé v historii do kvalifikace. A ta je vždy velmi ošidná, vždyť v letošním ročníku z ní například nepostoupil katalánský mistr, ačkoliv týmy z této země se běžně umisťovaly na Europa Cupu na předních příčkách. Závěrečné vítězství nad tureckou Marmarou už bylo spíše povinností a tak trochu zbytečným zápasem.