Nebyl to pro diváky zrovna pohledný zápas, ale brněnský tým vsadil proto silné portualské Benfice na totální defenzívu a tahle sázka mu po tři čtvrtiny zápasu vycházela. Bohužel útočný kolaps v posledních 10 minutách znamenal nakonec porážku o jeden jediný krutý bod.

NC Benfica x KK Brno 9:8 (4:6)

Byl to velký risk, který málem vyšel. Místo, aby došlo k souboji „čahounů“ v obou týmech, poslal trenér Máša proti 210 cm vysokému Pedrovi Correiovi zkušeného Petera Bušíka s cílem zablokovat vysokému hráči doskok a spoléhat na střeleckou nemohoucnost soupeře. A tenhle trik skvěle vycházel. Jen v útoku už to taková sláva nebyla, ale první koše přece jen padly z našich rukou a vstřelila je Dominika Drábková za mocného přispění spoluhráčky Štěpánky Jonákové, která svým tlakem nutila soupeřky k chybám. A ty pak trestala Dominika. První čtvrtina byla na koše chudá – 0:2 pro Brno.

V té druhé už přece jen koše přibyly. Nejdříve brněnské, když jsme utekli až na rozdíl  4 košů – 1:5 v náš prospěch. Soupeř kontroval a 3 koši se dotáhl, ale další odpověď z ruky Dominiky po dobře rozehraném volném hodu znamenala poločasové vedení 4:6.

Druhá půle nezačala špatně, Portugalci sice snížili, ale koš Lenky Faltýnkové z volného hodu nám dal zase do rukou malý náskok – 5.7. Jenže pak se naše útoky zasekly. Začal váznout pohyb, hledali jsme zase nepřipravené asistence, místo rozpohybování soupeře okolo koše, a nedokázali jsme kloudně vystřelit, abychom střelu také snadno doskočili. Naše obrana sice držela „jak helvétská víra“, ale síle soupeře se odolávalo těžko. 3 koše Benfiky po sobě znamenaly poprvé v zápase přehoupnutí skóre na stranu portugalského týmu – 8:7. Po dlouhém ostřelování se sice těsně před koncem 3. čtvrtiny ujala střela Petera Bušíka, kterou jsme srovnali na 8:8, ale to bylo málo.

Poslední čtvrtina se stočila na urputnou bitvu bez pohledných situací. Pod košem se hrálo velmi tvrdě a důrazně, obě obrany skvěle kontrolovaly své protivníky a nepouštěly je do větších šancí. Oběma stranám vypadl míč z obroučky, ale i naše malé šance byly nebezpečné. Bohužel v tu chvíli selhávala útočná část nejvíce a chyběl doskok, který by umožnil více zakončení a soustavnější tlak na soupeře. Rozhodující moment přišel 2 minuty před koncem. Pedro Correia odběhl od koše, prudce se zastavil a po kontaktu s brněnským obráncem se zhroutil na zem. Rozhodčí tento střet bohužel pro nás posoudil velmi přísně a Portugalcům věnoval penaltový hod. Vzhledem k tomu, že ruce Pedra Correi se při penaltě ultimátně blíží obroučce, nebyl pro něj problém tento trest proměnit a strhnout vedení na stranu Benfiky – 9:8. Přesto, že do konce zbývaly ještě 2 minuty, nedokázala naše útočící čtverka vymyslet žádnou kloudnou akci, jeden útok skončil bez střely, jeden bráněnou střelou. Ačkoliv naše obrana skvěle získala ještě míč znovu pro své spoluhráče, k ničemu to nepomohlo a i čtvrtý zápas na Europa Cupu 2019 skončil naší porážkou.

Střelci Brno:
Drábková – 4; Bušík – 2; Faltýnková, Skála – 1.

Bohužel nás smolná prohra poslala nekompromisně do boje o poslední, tedy 7.-8. příčku. Tento fakt také znamená, že příští český mistr si bude muset účast na Europa Cupu vybojovat v kvalifikaci, která se odehraje na podzim ve městě Bonson na jihovýchodě Francie. Trochu krutý trest za nepovedený první zápas proti maďarskému SZAC.