Starších žiakov čakala v sobotu v Znojme obhajoba majstrovského titulu z minulej sezóny v tejto kategórii. Ambície neboli majstrovské, ale na medailu sme si určite verili. A mali sme k nim sakra blízko…

Ale poďme pekne po poriadku. Najprv sme sa v semifinálovom zápase postavili proti domácemu favoritovi, ktorý v priebehu sezóny prehral len jediný zápas. A bolo to práve s naším Korfbal klubom, čo všetkým hráčom vlievalo veľkú nádej na úspech. Cieľom bolo hlavne si zápas užiť a naplno zabojovať proti favoritovi, keďže sme zo 4.miesta po základnej časti mohli len prekvapiť. Základná zostava nastúpila v tomto zložení:

útok: Jirka, Martin, Anička, Zuzka; obrana: Dominik, Sam, Verča, Kája.

Hlavnou úlohou celého družstva bol tímový výkon. Znojmo má vo svojom tíme 4 z piatich najlepších strelcov po základnej časti. Preto bola dôležitá predobrana asistenta, aby znojemskí hráči nemali príliš veľa možností v tlaku do koša. Na druhej strane v útoku takisto predviesť tímový výkon podporený dobrými asistentmi a doskokmi.

Začiatok zápasu bol trochu nervózny s pár nepresnosťami na oboch stranách, keď všetci hráči spoznávali svojich súperov. Skóre sme otvorili my vďaka Aničke. Pri prvom útoku druhej štvorky však začal náš celodenný problém, keď sme nedali prvú penaltu. Bolo to však ešte len 1:1, takže nebol dôvod k panike. Koše sa striedali na oboch stranách a žiadne družstvo sa nedostalo do dvojkošového trháku, keď úvodnú nervozitu nahradila slušná úspešnosť streľby. Blysol sa Jirka Kohl, ktorý strelou od polovice ihriska pár sekúnd pred sirénou vyrovnal, ukážkový buzzerbeater. Po prvej štvrtine tak bolo skóre 5:5 a Brno bolo lepším družstvom, keď koše dostalo hlavne po individuálnych chybách v obrane, keď sa naši obrancovia niekedy zbytočne sťahovali na doskok a po odrazených loptách nechávali jednoduché šance svojim súperom.

V druhej štvrtine sa naša obrana zlepšila, Znojmo už nemalo toľko jednoduchých šancí a spoliehalo sa na početnú streľbu. Prvý 2-košový trhák na 7:5 zariadila Verča, pre ktorú výborne pracovali kluci v ich štvorke. Bola to však aj Verčina priama súperka, ktorá predvádzala presnú ruku a na druhej strane 2 košmi vyrovnala. Očakával sa hlavne súboj v chlapčenských dvojiciach, ale Verča so svojou súperkou nastrieľali dohromady za celý zápas celkom až 15 košov. Niet preto divu, že na polčasových 8:8 vyrovnávala práve Verča, ktorá premieňala donášky i strely z diaľky.

V tretej štvrtine sa chytil aj kapitán Jirka a Brno vždy išlo do vedenia, na čo ale zakaždým Znojmo dokázalo nájsť odpoveď a vyrovnať. Po jeho treťom koši v zápase na 11:10 prišiel veľmi dôležitý moment zápasu, keď hneď v ďalšom útoku mal možnosť penaltou odskočiť na rozdiel 2 košov. Penaltu však nedal a na druhej strane platilo futbalové „nedáš – dostaneš“. K Verči sa pridala aj inak výborne hrajúca Kája a takisto z tlaku do koša dokázala premeniť svoju donášku. Znojmo našlo odpoveď aj na to a pred poslednou štvrtinou vyrovnalo na 12:12. Išlo o veľmi pekný zápas, ktorý by zvládal aj prísne kritériá finálového vyvrcholenia.

Do poslednej desaťminútovky nastúpil Vojta, ktorý vystriedal inak dobre hrajúceho Martina, ktorému to však nepadalo. Takisto v poslednej štvrtine vytiahol tréner Brna taktický ťah, keď do útoku posielal šikovnú a rýchlu Sofku a do obrany výborne hrajúcu Káju. Situácia sa otočila a tentokrát išlo do vedenia vždy Znojmo, na čo zase však dokázali odpovedať naši hráči. Najprv Jirka konečne premenenou penaltou a potom kto iný než Verča. Za stavu 14:14 však prišiel zlom v zápase. Znojmo vďaka svojím holkám rozhodlo o výsledku zápasu 3 košmi v rade, keď využívalo našu predobranu na odbehy za kôš a prehadzovanie obrancov. Poslednú iskru nádeje zariadila Sofka, pri ktorej donáške bola odpískaná penalta. Nikto k nej moc nechcel ísť, takže tréner to hodil na Dominika. Našťastie prišiel oddychový čas domácich, počas ktorého si to Dominik 2-krát skúsil nanečisto a upokojil sa. Penaltu premenil a Brno bolo späť v zápase. Útočnej štvorke sa však nepodarilo premeniť svoje šance, a preto na druhej strane potvrdila postup Znojma do finále najlepšia strelkyňa Jitka Pavlíčková svojím 8. košom z voľného hodu.

Korfbal klub Brno – MS YMCA Znojmo 15:18 (polčas 8:8)

Strelci Brna: Veronika Čarvašová 7, Jiří Kohl 4, Anna Drobníková 1, Zuzka Herbstová 1, Kája Krejčiříková 1, Dominik Čarvaš 1,Sam Franzki, Vojta Holík, Martin Němeček, Sofka Vojnová

Naši starší žiaci odohrali výborný zápas a za svoj tímový výkon sa určite nemuseli hanbiť. Veď aj prítomní brnenskí fanúšikovia ocenili ich snahu a bojovnosť skvelým povzbudzovaním. V očiach bolo vidieť sklamanie z nepostupu do finále, pretože to bolo naozaj len o posledných 5 minútach. Dôležité bolo sa namotivovať ešte do zápasu o 3.miesto. S rovnakým výkonom ako proti Znojmu mala byť bronzová medaila bez problémov naša.

Naším súperom v zápase o 3.miesto bola nakoniec Kutná Hora, ktorá v druhom semifinále prehrala s Prostějovom len o 2 koše. Súpera sme samozrejme dobre poznali, v sezóne sme s ním mali vyrovnanú bilanciu 1 výhry, 1 remízy (keď sme nedali penaltu v poslednej minúte) a 1 prehry. V základnej zostave nastala len jedna zmena, Martina od začiatku nahradil Vojta, ktorý mal skúsiť viac streleckého šťastia. Hlavným cieľom v tomto zápase bolo ubrániť jednotlivcov v drese Kutné Hory, najlepšieho strelca základnej časti Jakuba Šťastného na jednej strane a Terku Němcovú na druhej strane. Na tieto úlohy boli určení Dominik a Anička, ktorým mala v obrane pomáhať svojou prácou celá štvorka. Naopak v útoku bolo hlavným cieľom zakončovať cez slabších hráčov súpera.

Prvá štvrtina bola útočne katastrofálna z obidvoch strán. V útoku sa trochu hľadali Jirka s Vojtou, pretože holky mali silnejšie obrankyne a na druhej strane dobre fungovala obrana hlavného strelca Kutné Hory. Čakanie na prvý koš zlomil nakoniec Vojta a išli sme do vedenia. Na to odpovedal zo zúfalej strely hlavný strelec súpera Šťastný, ktorý pri tom dostal už prvé kŕče. Útočné trápenie pokračovalo až do konca prvej štvrtiny, keď naše útoky väčšinou končili po prvej strele, ktorú doskočil dominantný Šťastný. Navyše sa pri jednej  akcii zranila naša hlavná strelkyňa Verča, ktorej sa vrátili bolesti chrbta. Chvíľu to ešte skúsila, ale nakoniec musela zo zápasu odstúpiť a nahradila ju Sofka. Do konca prvej štvrtiny už ďalší koš nepadol.

Na začiatku druhej štvrtiny išla Kutná Hora do trháku 2:4. Na to však výborne zareagovali naše dievčatá a len oni dali naše koše v druhej štvrtine. Dvoma košmi sa presadila rýchla Sofka, pridala sa aj výborne brániaca Kája premenenou donáškou a na polčasových 5:4 upravila Anička. Brno bolo jednoznačne lepším družstvom, mali sme obrovské množstvo šancí a striel, ktoré sme však nedokázali premieňať. Trápenie pokračovalo v tretej štvrtine, hlavne kapitán Jirka zahadzoval jednu strelu za druhou proti svojmu výrazne slabšiemu súperovi. Po obdržanom koši na 5:5 sa podarilo strelecky presadiť na finálovom dni aj Samovi, ktorý peknou strelou zakončil dobrú akciu svojho útoku. Následne tréner Brna poslal Jirku na druhú stranu do útoku, kde mal viac pomôcť s doskokmi proti Kutnohorskému Šťastnému. A hneď sa mu podarilo zvýšiť na 7:5. Začalo to však škrípať na druhej strane, kde mali holky pracovať na strelcov Vojtu s Martinom. Súhra nefungovala a Martin zrovna nemal svoj deň. Preto na zmenu útoku prišiel Sam, aby podporil útok svojou výškou pod košom. Dobre hrajúci Vojta vybojoval svojou donáškou penaltu, ale ani jemu sa ju následne nepodarilo premeniť.

Poslednú štvrtinu začal svojím košom Vojta a Brno už išlo do pohodlnejšieho vedenia 8:5. Kutná Hora ale dokázala odpovedať 2 košmi a znížiť na rozdiel jediného koša. Následne sa penaltu premenil lúčiaci sa kapitán Jirka. Dve minúty pred koncom tak bolo skóre 9:7 pre Brno. V obrane však prišli chyby pod košom, z ktorých pramenili veľké šance Kutné Hory. Naopak v útoku sa prejavila naša neskúsenosť a zbrklosť zlou nahrávkou, vypadnutou loptou z rúk alebo príliš skorou strelou. Kutná Hora to na druhej strane trestala a 20 sekúnd pred koncom vyrovnala na 9:9. Do rúk to vzal kapitán Jirka a rýchlym nábehom do donášky vybojoval penaltu. Sebavedomie ho však sklamalo v najmenej vhodnej chvíli a penaltu 15 sekúnd pred koncom nedal, pričom aj následná dorážka skončila v rukách obrancov. Lopta sa 5 sekúnd pred koncom dostala do rúk útočiacej Kutné Hory a Terka Němcová úspešnou strelou z 10 metrov pochovala brnenské medaile.

Vypukla radosť v tábore Kutné Hory a naopak v brnenskom tábore tiekli slzy potokom. Absolútne nezaslúžená prehra našich starších žiakov, ktorí boli počas celého zápasu jednoznačne lepším družstvom. Množstvo šancí, jednoduchých striel a nepremenené penalty. Celý tím bojoval čo mu sily stačili, ale na konci sa nám najprv šťastie vysmialo do tváre a potom aj otočilo chrbtom. Poďakovanie však určite patrí našim fanúšikom, ktorí nás podporovali celý zápas a po jeho konci naše družstvo vytlieskali.

KK Brno – SK RESPO Kutná Hora 9:10 (polčas 5:4)

Strelci Brna: Vojta Holík 2, Jirka Kohl 2, Sofka Vojnová 2, Anička Drobníková 1, Sam Franzki 1, Kája Krejčiříková 1, Dominik Čarvaš, Veronika Čarvašová, Zuzka Herbstová, Martin Němeček, Ondra Kozel.

Pri vyhlasovaní najlepších družstiev boli ocenení aj najlepší strelci každého družstva z finálového dňa. Od nás si cenu odniesla Verča Čarvašová, ktorej koše ale jasne chýbali v zápase o 3.miesto a Jirka Kohl, ktorý sa nešťastným spôsobom rozlúčil s kategóriou starších žiakov. A čo na to tréner? Ten bol bez slov a bez hlasu… V šatni sa zmohol už len na poďakovanie za celú sezónu a pochvalu za výkony na finálovom dni. Hlavným pozitívom z tohto finálového dňa teda snáď budú neoceniteľné skúsenosti z takýchto zápasov, ktoré sa nikde inde získať nedajú a mladí korfbalisti ich snáď využijú vo svojich ďalších kariérach. Je to však šport a prehry k nemu patria. Škoda len, že ich náš klub na záver sezóny zažíva viac než inokedy.