Prišiel deň D pre našich starších žiakov. Dnes nastúpia na finálovom dni Ligy starších žiakov v Znojme a zabojujú o jednu z medailí. Ako sa však do tohto finálového dňa prebojovali a aké sú ich šance?

Do novej sezóny vstupoval náš klub ako obhajca republikového majstrovského titulu. Ako sa však vraví, obhajoba titulu je ešte ťažšia než zisk titulu po prvýkrát. Navyše z kategórie starších žiakov odišli 3 najlepší strelci, Sára Sahatciu, Adam Lorenz a Anička Literová, ktorých strelecký účet tvoril viac než 75% všetkých košov družstva starších žiakov. Tieto koše samozrejme nie je jednoduché len tak nahradiť, a preto sa v družstve museli nájsť buď strelci noví alebo sa koše museli rozložiť medzi viac hráčov. Pred hráčmi preto stála výzva na celú sezónu. A konečným cieľom od trénera bolo na konci sezóny medailové umiestnenie.

Do tejto sezóny nastupovali v republikovej lige starších žiakov až 2 družstvá z nášho klubu. Určite to bol správny krok, pretože približne 25 starších žiakov by bolo na 1 družstvo naozaj priveľa a mladí hráči potrebujú získavať skúsenosti predovšetkým z ostrých zápasov. Preto viac zápasov pre viac hráčov prinieslo aj väčšiu konkurenciu a širší výber hráčov. V A družstve začínali starší žiaci, ktorí sú v tejto kategórii už druhým rokom, zatiaľ čo B družstvo bolo tvorené nováčikmi medzi staršími žiakmi. Ale aj medzi týmito nováčikmi sa našli šikovní korfbalisti, ktorí sa v priebehu sezóny dokázali prebojovať do výkonnostného Áčka. Hlavnou úlohou v prvej časti sezóny bolo teda získavanie skúseností a akýsi boj o miesta v Áčku pre vyvrcholenie sezóny.

Hneď začiatok veľmi nabitej a nahustenej sezóny nám však ponúkol jasný pohľad na rozloženie síl v súťaži. V prvom kole naši majstri podľahli vo veľmi peknom zápase Znojmu vysokým skóre na oboch stranách, presnejšie 19:24, čo je na starších žiakov naozaj vysoké skóre. Keďže však Znojmo v minulej sezóne obsadilo posledné miesto v tabuľke, bol to veľký varovný prst pre našich hráčov. V druhom kole následne prišla prehra aj s Kutnou Horou 10:12, ktorá minulý rok zakončila 4.miestom. A v treťom kole prišla veľmi mrzutá domáca prehra 3:5 s Prostějovom vo veľmi nepodarenom zápase. Tu prišli už aj nejaké slzy, že to s našimi mládežníkmi vôbec nevyzerá dobre. Súťaž sa však vykryštalizovala tak, že za našim Áčkom zaostával Náchod a hlavne Kolín, ktorý dokázalo poraziť aj naše Béčko. Preto sa náš hlavný tím usadil uprostred tabuľky na 4.mieste, ktoré stále znamenalo postup na finálový deň. V ďalších kolách však výrazné zlepšenie neprišlo, výrazná prehra so Znojmom a zaslúžená prehra na palubovke Prostějova. Podarilo sa však uchmatnúť prvý bod Kutnej Hore po remíza, ktorá však mohla byť aj našou výhrou po nepremenenej penalte z poslednej minúty. Štvrté miesto však stále bolo naše, preto nebol dôvod na paniku.

Na začiatku nového roku 2019 prišiel moment, kedy sme mohli presunúť hráčmi medzi družstvami. Presun z Béčka do Áčka si zaslúžene vybojovali Martin Němeček, Vojta Holík a Sofka Vojnová. A hneď v prvom novoročnom kole sa začali diať veci. Novozložené Áčko dokázalo zvíťaziť na palubovke dovtedy neporazeného Znojma, ktoré vládlo tabuľke. Výhra o jediný koš starších žiakov poriadne nakopla a presne takýto impulz potrebovali. Povinné výhry s Náchodom a Kolínom následne zaistili postup do play-off a na finálový deň. A na konci února padol v Brne aj druhý súper z Kutné Hory po kvalitnom a zodpovednom výkone celého družstva. V poslednom kole preto prišlo na súboj o 3.miesto v tabuľke proti Prostějovu. Posledný súper, ktorého ešte starší žiaci v tejto sezóne neporazili. Po vyrovnanom začiatku zápasu sa naši mládežníci dostali do polčasového vedenia 10:7 a výhru už mali na dlani. V druhom polčase však prišli 3 nepremenené penalty, čo aj mentálne trochu družstvo položilo a Prostějov nakoniec zápas otočil. Hráči si však dokázali, že aj na Prostějov majú a pri spoľahlivom výkone počas celých 40 minút dokážu poraziť aj jeho. Len to vydržať tých 40 minút.

Prehra v poslednom kole teda znamenala, že naše A družstvo starších žiakov vstúpi do finálového dňa zo 4.miesta v úvodnom semifinále nastúpi proti domácemu Znojmu. Jednoduchšia cesta do finále by predsa len bola asi cez Kutnú Horu, ale náš tím zostal jediným, ktorý dokázal Znojmo v priebehu sezóny poraziť. Hráči majú navyše skúsenosti z dorasteneckého semifinále, kde tiež zo 4.miesta nakoniec postúpili do finále. Znojmo je však stále favoritom a naši mladíci môžu len prekvapiť. Liga starších žiakov sa ku koncu sezóny pomerne vyrovnala a prvá štvorka bude nevyspytateľná. Rozhodovať môže zrovna lepšia strelecká úspešnosť počas finálového dňa a zápasy budú tesné. Preto ťažko predpovedať, ako to celé dopadne. Cieľ pre našich starších žiakov však zostáva stále rovnaký ako na začiatku sezóny. K medailám potrebujú zvíťaziť ešte v jednom zápase na finálovom dni. A celá sezóna sa následne bude hodnotiť až na základe výsledkov z tohto finálového dňa. Každopádne to pre naše nádeje budú obrovské skúsenosti z takýchto zápasov.

Držte nám teda palce, aby sme tú placku do Brna doviezli. Konkrétne teda zostave, ktorá sa o medaile medzi staršími žiakmi pobije:

Holky: Veronika Čarvašová, Anna Drobníková, Zuzana Herbstová, Karolína Krejčiříková, Marie Pražáková, Sofie Vojnová

Kluci: Dominik Čarvaš, Samuel Franzki, Vojta Holík, Jiří Kohl, Ondřej Kozel, Martin Němeček