Posledné kolo Ligy starších žiakov sa v roku 2019 odohrávalo v sobotu 14. prosince na domácej palubovke brnenských družstiev v hale Tauferových kolejí. Súpermi našich družstiev bola Kutná Hora a Náchod, preto mala brnenská mládež veľkú šancu na zisk slušnej porcie bodov.

Béčko malo za svojho súpera dvakrát Kutnú Horu, ktorá v tejto sezóne ešte nezískala žiadne body. Naopak naše Béčko malo na svojom konte prvú výhru sezóny z predchádzajúceho kola. Cieľom bolo teda získanie čo najviac bodov. V prvom zápase sme mali výborný prvý polčas, síce v útoku bol rozbeh pomalší, ale na druhej strane obrana pracovala bez problémov a za celých 20 minút prvého polčasu nedovolila súperom ani jeden koš. Okrem tradičného strelca Lukáš Holíka, ktorý už do polčasu stihol 3 koše, sa presadil dvoma úspešnými strelami ešte ďalší mladší žiak Kryštof Malina. Polčasové skóre 6:0 nám dávalo veľké šance na výhru. V druhom polčase sa hra už viac rozkúskovala aj dôvodu viacerých striedaní na oboch stranách, keď nám chvíľu trvalo, kým sme si zvykli na nových spoluhráčov. Obrana už takisto trochu povolila, za to na druhej strane každý koš druhého polčasu strelil iný hráč Brna. Druhý polčas síce skončil remízou 5:5, ale náskok 6 košov z prvého polčasu stačil na pohodlné víťazstvo.

Brno B – Kutná Hora      11:5 (polčas 6:0)
Strelci Brna: Lukáš Holík 3 koše, Kryštof Malina 3, Marta Dostálová 1, Niky Grygerová 1, Natka Pařilová 1, Stella Šubrtová 1, Honza Theissig 1.

Druhý zápas Béčka s rovnakým súperom začal veľmi podobne ako ten prvý. Síce sme sa v útoku spočiatku trochu trápili, ale obrana opäť fungovala na 100 %. Nakoniec sa v prvom polčase presadilo viac rôznych strelcov a polčasové skóre 7:0 bolo dokonca ešte lepšie než z prvého zápasu. Druhý polčas sa však premenil v nočnú moru trénera. Síce prišlo k pár striedaniam na našej strane, ale útočná hra bola veľmi neefektívna. Skazené nahrávky, nepodarené výjazdy a zahodené veľké šance. Ťažko povedať, čomu tento výpadok prisúdiť, ale možné bolo už odpísanie súpera alebo naša únava napriek širokej lavičke. Jednoducho to v útoku vôbec nešlo. Takisto náš súper sa v druhom polčase zlepšil a opäť dokázal dať 5 košov. Strelecké trápenie Brna ale malo trvanie celých 20 minút, za ktoré sa nám nepodarilo dať žiadny koš, až na strelu Ondru Vyskočila, ktorá konečne spadla do koša až v poslednej sekunde zápasu spoločne so záverečným klaksónom. Vďaka náskoku z prvého polčasu našťastie výhra zostala doma.

Brno B – Kutná Hora      8:5 (polčas 7:0)
Strelci Brna: Lukáš Holík 2 koše, Natka Pařilová 2, Ondra Vyskočil 2, Anička Fábková 1, Honza Petřík 1.

Áčko malo za súpera suseda z tabuľky, ktorým bol Náchod. Obidve družstvá mali pred týmto dvojzápasom rovnaký počet bodov a ich stretnutia tak boli súbojom o priebežné 3.miesto v tabuľke. Súper prišiel presne s 8 hráčmi, takže sme sa nemuseli báť nepríjemnej hry proti 7 hráčom. V úvode zápasu malo sme mali jednoznačne navrch, ťažili sme z dobrých doskokov, keď naše útoky mali niekedy aj 4-5 zakončení. Horšie to bolo s efektivitou, keď sa nám nedarilo premeniť aj niektoré obrovské šance v blízkosti koša. Vyrovnané skóre sa udržalo len do stavu 1:1, potom už našťastie prišli hlavne naše koše, keď dôležitý náskok dvoma košmi v rade zariadila Anička Drobníková. Do polčasu sa stihol 2-krát presadiť aj Ondra Kozel. Polčasový výsledok 8:3 nám dával veľkú šancu na výhru. Začiatok druhého polčasu však lepšie vyšiel Náchodu, keď sa dokázal dotiahnuť na rozdiel 3 košov. Potom sa však opäť 2-krát strelecky presadila Anička Drobníková, ktorá bola jasne našou najlepšou hráčkou zápasu. Záver zápasu sme už mali pevne v našich rukách a dotiahli ho do víťazného konca. Skóre uzavrel svojím košom Dominik Čarvaš, pre ktorého to bol prvý koš v tejto sezóne po tom, ako vynechal začiatok sezóny pre zranenie ramena. Jasným pozitívom tohto zápasu bolo to, že aj napriek pomerne vyrovnanému priebehu sa strelecky presadilo až 9 našich hráčov.

Brno A – Náchod             15:9 (polčas 8:3)
Strelci Brna: Anička Drobníková 4 koše, Verča Čarvašová 2, Sam Franzki 2, Ondra Kozel 2, Dominik Čarvaš 1, Kuba Drechsler 1, Zuzka Herbstová 1, Kája Ježková 1, Sofča Vojnová 1.

Do druhého zápase sme trochu premiešali so zostavou, aby sme si skúsili rôzne kombinácie na budúcich súperov, ktorí sú v tabuľke pred nami. Hráči Áčka si zjavne vzali príklad od svojich spoluhráčov z Béčka a v prvom polčase predviedli výborný výkon. Skóre zápasu otvoril dvoma utešenými strelami Tonda Jokl. Výborný výkon v útoku potvrdili do polčasu aj ďalší tradiční strelci, keď po 2 koše stihli pridať aj Vojta, Martin, Verča a Zuzka. Na druhej strane pracovala obrana skvelo, keď za celých 20 minút prvého polčasu dovolila Náchodu len jediný koš. V druhom polčase pokračoval náš dobrý výkon v útoku, ale už trochu aj povolila obrana. Na Náchode už ale bola vidieť únava, keď obidva zápasy odohralo rovnakých 8 hráčov, zatiaľčo z Brna sa prestriedala kompletná lavička a nastúpilo všetkých 13 hráčov. Veľkým potešením z tohto zápasu bolo až 11 rôznych strelcov a celkovo v oboch zápasoch s Náchodom dal každý z našich hráčov aspoň 1 koš.

Brno A – Náchod             20:6 (polčas 10:1)
Strelci Brna: Verča Čarvašová 3 koše, Sam Franzki 3, Tonda Jokl 3, Zuzka Herbstová 2, Vojta Holík 2, Martin Němeček 2, Dominik Čarvaš 1, Anička Drobníková 1, Andy Ehrenbergerová 1, Ondra Kozel 1, Sofka Vojnová 1.

V najbližšom kole nás čakajú súperi z čela tabuľky. V sobotu 11.ledna sa predstavíme v Moravskom Krumlove v zápasoch proti domácemu Znojmu a Prostějovu. Pre Béčko pôjde o veľmi ťažké zápasy, ktoré budú o získavaní skúseností. Naopak Áčko bude chcieť určite zabojovať o čelo tabuľky po nevydarenom prvom kole, keď na obidvoch týchto súperov doma nestačilo. Držte nám palce.