Po menej úspešnom vystúpení nášho Áčka na Europa Shielde v Německu pokračovala česká extraliga víkendom s dvoma hracími dňami. Pre našu vlajkovú loď to bol opäť ťažký víkend proti dvom najsilnejším súperom tejto sezóny.

Na prvý zápas sme v sobotu cestovali do Českých Budějovic, kde sme v prvom kole tejto sezóny dokázali vyhrať pomerne vysokým rozdielom 24:14. Dlhú cestu sme si chceli spríjemniť návštevou hradu Kámen, ten bol ale v zimnom období uzavretý. Preto sme absolvovali náhradný plán B, ktorým bola návšteva múzea izolátorov a bleskojistek. Tá obohatila celé družstvo, ale predovšetkým našich „elektrikárov“ Jirku s Ondrou.

V našej základnej zostave pokračovalo tohtosezónne experimentovanie trénera Jakuba Mášu. Keďže si v piatok na tréningu Jirka podvrtol členok, jeho miesto v základnej zostave zaujal ešte stále dorastenec Adam. Jirka bol ale našťastie pripravený na lavičke zasiahnuť do zápasu. Základné štvorice Brna teda vyzerali nasledovne: Adam, Peter, Dominika, Štěpánka a na druhej strane Martin, Ondra, Eliška, Vendy. Domáci krokodíli nastúpili bez svojho najlepšieho strelca Petra Pešáka, ktorý nemohol nastúpiť kvôli žltým kartám, ale do zostavy sa po materskej prestávke vrátila Martina Klacková. V základnej zostave sa objavil aj tréner Ivo Kracík.

Začiatok zápasu sa niesol otvorenou hrou, obidve družstvá sa dostávali do dobrých šancí, ktoré dokázali aj premieňať. Hneď v úvodných minútach sa svojou klasickou otočkou strelecky presadil mladý Adam. Po pár minútach sa Budějoviciam zranil ďalší strelec Jakub Bláha, ktorého musel nahradiť pre zmenu domáci dorostenec Kortus a Budějovice zostali bez ďalšieho muža na striedanie. V priebehu prvého polčasu sa prejavila jasná taktika domácich, za žiadnu cenu nechceli pustiť doskok a sťahovali sa pre každú odrazenú loptu po prvej strele našich hráčov. Boli sme tak nútení často zakončovať naše útoky bez postaveného doskoku a spoliehať sa na to, že dáme koš hneď z prvej strely alebo sa nám podarí doskočiť loptu nabiehanými doskokmi. V priebehu prvého polčasu sa nám to pomerne darilo, keď sa nám podarilo dať až 15 košov. Darilo sa Adamovi, ktorý svojím tlakom získal 2 penalty, ktoré dokázal aj premeniť. V závere polčasu však mala s obranou súpera veľký problém najmä naša štvorica proti skúsenej štvorici Budějovíc s Vlastou Krejčím, Ivo Kracíkem a Martinou Klackovou. Preto cez polčas poslal tréner na ihrisko hneď troch náhradníkov a všetkých práve do rovnakej štvorice proti týmto skúseným súperom.

Do druhého polčasu teda nastúpil Jirka namiesto Martina, Lenka namiesto Elišky a Sára namiesto Vendy. Domáce Budějovice sa dokázali presadiť v útoku vďaka tradične strelecky úspešnému Vlastovi Krejčímu na jednej strane a na druhej strane sa darilo Hanke Procházkovej a mladej Lucke Součkovej. Úvod druhého polčasu sa niesol v podobnom duchu ako celý prvý polčas, Brno si udržiavalo náskok z polčasových 12:15 až do skóre 15:19. Od tej chvíle však prišla na náš útok obrovská deka. Domáca obrana neustále bránila doskok a sťahovala sa po každej strele. My sme svoje strely nedokázali premeniť a keďže sme nemali doskok, tak sme si nedokázali vytvoriť ani trvalejší tlak v útoku. Za približne 10 minút hracieho času sme nedokázali dať ani jeden koš. Budějky sa začali doťahovať až vyrovnali na 19:19, kedy si tréner Máša zobral time-out. Opäť prestriedal, keď sa všetci traja vystriedaní hráči postupne vrátili na ihrisko. Oddychový čas nám ale najprv moc nepomohol, domáci išli do vedenia 20:19 a následne mali ešte aj príležitosť penalty. Tú ale nepremenila práve Hanka Procházková a konečne sme to dokázali na druhej strane potrestať. Penaltu si vybojoval Jirka, síce ju nepremenil, ale po jej doskočení zostal na 4 metroch úplne voľný Martin a zlomil svoju obrovskú streleckú smolu z celého zápasu a vyrovnal na 20:20 asi 4 minúty pred koncom. To nás konečne nakoplo do posledných minút a Budejkám sme už nedovolili žiadny koš. Na druhej strane si Štěpa po voľnom hode vybojovala penaltu, ktorú v pohode premenila. V ďalšom útoku sme si po peknej súhre pripravili zakončenie pre v sobotu strelecky úspešnú Vendy, ktorá svojou strelou zvýšila na rozdiel 2 košov. V posledných útokoch ešte zvýšil skóre Martin svojou ďalšou strelou a výsledok uzavrela Lenka po voľnom hode v poslednej minúte. Vydreté a vybojované víťazstvo v zápase, ktorý nebol pekný pre oko diváka, ale dôležité body z pôdy súčasného českého majstra.

KCC Sokol České Budějovice – KK Brno             20:24     (polčas 12:15)
Strelci Brna:
Vendy 5 košov, Adam 4, Štěpánka 3, Lenka 2, Martin 2, Ondra 2, Peter 2, Domča 1, Eliška 1, Jirka, Sára.

V nedeľu nás čakal najsilnejší súper tejto sezóny, ktorým je veľmi perspektívny tím Prostějova. V prvom zápase tejto sezóny sme mu doma podľahli po našom výpadku v druhom polčase. V Prostějove sme ale dokázali vyhrať vo výbornom zápase 29:26. Preto bol tento zápas určite šlágrom tohto víkendu, čo potvrdila aj početná návšteva v hale v Maloměřicích. Nastúpili sme v zostave z posledného zápasu o bronz na Europa Shielde proti Adleru Rauxel. V útoku Eliška, Lenka, Martin, Ondra a v obrane Štěpánka, Vendy, Jirka, Peter.

Úvod zápasu nášmu útoku nevyšiel práve najlepšie, prvá strela prišla až v treťom útoku. Naopak Prostějov dal koš hneď zo svojho prvého útoku. Našťastie v ďalších útokoch už ďalšie koše nepridal a my sme sa dokázali v útoku nájsť na vhodné zakončenie, čo vyústilo do nášho vedenia 3:1. To však naši súperi dokázali vyrovnať ešte na 4:4. Potom ale prišiel trhák v našom podaní, keď sme si postupne dokázali vybudovať náskok až 6 košov. V útoku sa darila pekná kolektívna hra, keď boli v zakončení zapojení všetci naši hráči a takisto sme využívali chýb a faulov v obrane súpera. V obrane sa nám darilo eliminovať  hlavné zbrane súpera z posledných zápasov, Honzu Tichého aj Renatu Havlovú. Pred prestávkou prišiel krátky výpadok v našom útoku, keď sa nám pár minút nepodarilo dať koš, Prostějov ale znížil len na polčasový rozdiel 5 košov.

Polčasová prestávka tak prišla presne vhod a po nej sme na Prostějov znovu „vlítli“. Zodpovednou hrou v útoku aj v obrane sa nám darilo zvyšovať náš náskok, čo nedokázali zastaviť ani početné striedania prostějovského trénera Konečného. Strelecky sa darilo hlavne Jirkovi, Lenke a Štěpánke. Vývoj zápasu miestami narušovali diskusie s rozhodcami a prerušenia hry pri tvrdšej hre obidvoch družstiev. Naše družstvo to však nijak extrémne nepribrzdilo a dostali sme sa do vedenia 21:12 asi 10 minút pred koncom zápasu. Od tej chvíle prišlo uspokojenie na našej strane a súperovi sme v obrane svojimi chybami dovolili niekoľko košov v rade. Po minúte na ihrisku sa vo svojom druhom útoku zranil Adam, ktorý si podvrtol členok a musel po krátkej dobe v tomto zápase zase vystriedať. Hra sa ku koncu zápasu pomerne kúskovala, keď si aj obaja tréneri v priebehu druhého polčasu zobrali oba svoje oddychové časy. Prostějov dokázal dotiahnuť na rozdiel 4 košov pred koncom zápasu, ale na obrat mu už nezostal čas. Skóre uzavrel čistým košom bez dotyku obrúčky peknou strelou Martin. Zaslúžená výhra z dôležitého zápasu tak zostala doma.

KK Brno – SK RG Prostějov         23:18     (polčas 13:8)
Strelci Brna:
Lenka 5 košov, Peter 5, Jirka 4, Štěpánka 4, Martin 3, Eliška 1, Ondra 1, Vendy, Domča, Adam, Sára.

V tabuľke českej extraligy sa tak Brno usadilo na prvom mieste s náskokom 4 bodov pred práve druhým Prostějovom, ktorý má ale o zápas menej. O prvé miesto po základnej časti by nás však obralo už len naše vlastné zaváhanie v oboch posledných zápasoch proti Náchodu a v Znojme.