Posledné kolo českej korfbalovej extraligy malo v sobotu 7.3. na programe 2 záverečné zápasy. PKC Náchod do Prostějova ale nevycestoval, a preto zostalo len pri zápase nášho áčka v Znojme. V tomto zápase teda išlo o to, kto skončí na 3. a 4. mieste tabuľky po základnej časti. Jednoduchšie povedané, kto bude súperom Brna v semifinále. Matematika bola jasná, aby sa Znojmo dostalo na 3.miesto pred České Budějovice, potrebovalo na domácej pôde zdolať jasného lídra z Brna.

Z pohľadu nášho A-tímu teda išlo o to, či budú súperom pre semifinále České Budějovice alebo práve rozbehnuté Znojmo. V minulosti už nás v semifinále České Budějovice dokázali poraziť aj zo štvrtého miesta po základnej časti a je to práve také družstvo, ktoré sa na vrchol sezóny dokáže výborne pripraviť. Cieľ bol teda jasný, vyhnúť sa Budějkám a do semifinále nastúpiť proti Znojmu. Na to sme ale Znojmo najprv museli poraziť v tomto poslednom kole, čo vzhľadom na aktuálnu formu domácich nebola práve jednoduchá úloha, veď v predchádzajúcich 3 zápasoch porazilo svojich súperov vždy o minimálne 9 košov.

V brnenskej zostave chýbala Domča Drábková, ktorá zostala doma kvôli chorobe. Na druhej strane takisto chýbali 2 tradiční členovia základnej zostavy, Lucie Šebelová a Ivan Žák. Tréner Brna Jakub Máša poslal do zápasu tieto štvorice: Štěpánka, Vendy, Jirka a Peter začínali v obrane, Eliška, Lenka, Martin a Ondra začínali v útoku. Dôležitou úlohou bolo ubrániť domáceho strelca Jirku Podzemského, ktorý v minulom kole nastrieľal Náchodu asi rekordných 14 košov.

Začiatok zápasu sa niesol vo vyrovnanom duchu, chvíľu trvalo pokiaľ sa obom družstvám podarilo dať svoje prvé koše. Do mierneho vedenia išlo domáce Znojmo. Na brnenskej strane sa v úvode zápasu darilo Peťovi, ktorý dal 3 zo 4 úvodných brnenských košov. Celkovo to ale v brnenskom útoku trochu viazlo a Znojmo si udržiavalo mierny náskok maximálne 2 košov. Brno malo síce podarené útoky aj s viacerými strelami Elišky a Lenky, väčšina z nich ale bola z väčšej vzdialenosti. V 16.minúte prišla prvá žltá karta zápasu, ktorú dostal po súboji pod košom za útočný faul domáci dlháň Jakub Žák. V druhej časti prvého polčasu sa hra vyrovnala a Brno sa dosalo aj do malého vedenia. Do prestávky sa ale išlo za vyrovnaného stavu 13:13, čo ukazovalo nakoniec dobrú streleckú úroveň oboch družstiev.

Cez polčasovú prestávku nastúpil Ivan namiesto Ondru, ktorý mal v útoku menšie problémy s obranou doskoku od súperových obrancov. A takisto prišla Sára, ktorá vystriedala Vendy. Úvod druhého polčasu vyšiel lepšie Brnu, ktoré sa dostalo už aj do náskoku 2 košov. Znojmo sa však neustále držalo na dostrel. V 29.minúte ale prišiel nepríjemný moment zápasu, keď sa v obrane zranila Lenka, ktorá doplatila zraneným ramenom na zrážku s protihráčom. Po krátkom ošetrení musela vystriedať a na ihrisko prišla opäť Vendy. Tento moment na chvíľu zabrzdil brnenské družstvo, keď niektoré útoky boli zakončené chaoticky alebo bez strely. Znojmo to využilo a opäť vyrovnalo.

V druhej časti druhého polčasu ale prišli dobre organizované útoky Brna, z ktorých ťažili hlavne sestry Jonákové, alebo aby som bol presný Štěpánka a Eliška Zieglerová. Obidve si svojím tlakom do koša dokázali získať dobré šance, ktoré premieňali, Štěpánka penaltami a Eliška donáškami. Znojmo ale takisto pridalo vo svojej hre a rozdiel v skóre sa pohyboval vždy v rozmedzí jedného až troch košov. Podarený zápas mala domáca Monika Mostbeková, ktorá si pripísala až 6 košov zo striel a takisto v situáciách blízko koša. Keď sa ale na brnenskej strane pridali medzi strelcov Ivan, Sára a takisto Martin, výhra Brna už vyzerala byť jasná.

V posledných 5 minútach sa ale brnenský útok trochu zasekol, Znojmo začalo hrať viac fyzicky do tela, s čím mali naši hráči problém. To vyústilo aj v ďalšie žlté karty, tentokrát pre našich hráčov. Najprv dostal kartu Jirka za zdržovanie hry pri výmene strán, keď dlho prechádzal s loptou a potom prvú kartu v sezóne obdržal aj Martin, keď sa po tvrdom súboji pod košom nezdržal komentáru voči rozhodcovi. Znojmo sa tak opäť dotiahlo a dokonca znížilo na rozdiel jediného koša, na čo reagoval aj tréner Kuba time-outom. Menšie trápenie v útoku nakoniec posledným košom zápasu uzavrela Vendy, ktorá svojou dlhou strelou potvrdila výhru Brna o 2 koše.

MS YMCA Znojmo – KK Brno     24:26 (polčas 13:13)
Strelci Brna: Peter 8 košov, Štěpánka 6, Eliška 4, Martin 3, Lenka 2, Vendy 1, Sára 1, Ivan 1.

Zápas vysokej kvality, ktorý zniesol aj kritériá play-off zápasu. Bolo vidieť, že obidve družstvá mali o čo hrať napriek tomu, že mali už zaistený postup do semifinále extraligy. Tento výsledok znamená, že sa opäť spolu stretnú v semifinálovej sérii hranej na 2 víťazné zápasy. A môžeme sa tešiť na napínavé zápasy, pretože Znojmo má solídnu formu a určite nebude pre Brno ľahkým súperom. Prvý zápas semifinálovej série je na programe 29.3. v Znojme, druhý zápas v Brne potom 19.4. v hale v Maloměřicích o 16:30. Prípadný tretí rozhodujúci zápas by sa hral hneď po druhom zápase na rovnakom mieste v Brne. Týmto by sme radi pozvali všetkých fanúšikov, aby nás prišli 19.dubna podporiť v boji o postup do extraligového finále!