Historie korfbalu v ČR
Do tehdejšího Československa se korfbal dostal po kontaktu s představiteli IKF pro rozvoj korfbalu v roce 1987 v Polsku. Československé straně se dostalo podpory v podobě dodání prvních korfbalových košů, míčů, pravidel hry a propagačních materiálů. V průběhu roku 1988 došlo k návštěvě trenérů Mezinárodní korfbalové federace (IKF) a následně k dvojici předváděcích akcí v Praze a Brně v podání dvou belgických týmů.
V letech 1988-89 byl korfbal aktivně propagován, předveden čtyřem stovkám učitelům v rámci „Léta učitelů“ a vznikaly také první kluby. V roce 1991 vznikl Český korfbalový svaz (ČKS) jakou součást ČSTV. Po celá devadesátá léta minulého století se korfbal v České republice úspěšně rozšiřoval a aktuálně existuje více než 20 korfbalových oddílů se základnou čítající přes dva tisíce členů.
Úspěchy na mezinárodní scéně
Česká republika patří od začátku třetího tisíciletí ke světové špičce. Na přelomu tisíciletí dokonce z velkých mezinárodních turnajů vozila bronz, když končila za neporazitelným Nizozemskem a za takřka věčně druhou Belgií. Podařilo se jí to na MS 2003, Světových hrách 2005 či na ME 2000 a 2006.
Největším úspěchem pak bylo druhé místo na mistrovství Evropy ve Španělsku v roce 2002, kdy český výběr dokázal poprvé v historii porazit Belgii a s opět vítězným Nizozemskem sehrál vyrovnaný finálový souboj. Obdivuhodný výkon vzhledem k tomu, že nizozemská základna čítá kolem 100 tisíc korfbalistů.
V poslední dekádě se světová špička vyrovnala. Medailových umístění pro ČR výrazně ubylo i kvůli poklesu hráčské základny, která byla patrná po roce 2000. Nový impuls pro rozvoj tak přišel s novým vedením Českého korfbalového svazu, které klade důraz na rozvoj korfbalu ve školách a vznik nových klubů.
Mistři České republiky jsou také pravidelnými účastníky finálového kola turnaje Europa Cup, korfbalového poháru mistrů evropských zemí. Nejlepším umístěním je bronzový stupínek Kolína z roku 1997 a Českých Budějovic v roce 2007. České kluby si také vedou velmi dobře v soutěži Europa Shield, turnaji klubů ze stříbrných a bronzových příček nejvyšších ligových soutěží evropských B-zemí, tj. bez Nizozemí a Belgie.